0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

5 טיפים איך לדעת אם אני צריך טיפול נפשי?

עמותת סה"ר | הטיפ פורסם ב-17/04/18 בשעה 12:34

5 טיפים איך לדעת אם אני צריך טיפול נפשי?

לפעמים ברגעי משבר נוכל להיעזר בחברים ובקרובי משפחה כדי לצאת מהבור אליו נקלענו ולהמשיך בחיינו. אבל מה קורה כשזה לא מספיק? איך יודעים מתי לפנות לגורם מקצועי? אספנו כמה טיפים מעמותת סה"ר המתמחה במניעת אובדנות וסיוע נפשי ברגעי משבר.

 

1. why? -  למה אני חושב שאני זקוק/ה ו/או רוצה טיפול?

המדד הכי הכי חשוב הוא הקשבה לפעימות הלב, כפי שכבר ציינו בכתבה "כיצד לזהות סימני מצוקה בעצמי ובאחר".   אם אתם מרגישים מצוקה משמעותית, ממושכת, הפוגעת בתפקוד היומיומי ויוצרת מועקה וסבל – כדאי לא להיות איתה לבד, ואנשי טיפול שעברו הכשרה לשם כך יכולים לסייע בהתמודדות.  כמו כן, היום יש הפונים לטיפול גם כאשר אין מצוקה בוערת, ורוצים להיעזר בטיפול, כמרחב ללמידה עצמית סביב תקיעות בתחום חיים מסויים, וכן לצורך התפתחות אישית.

 

2. Who? – מי מגיע לטיפול?

אמנם הסטיגמה שפסיכולוג מיועד לאנשים חולי נפש הופרכה מזמן, אבל עדיין קיימים אנשים שטיפול מרתיע אותם. אז אנחנו שמחים להודיע קבל עם ועדה- טיפול מתאים לכל מי שצריך אותו. ישנם סוגים רבים של טיפולים וניתן למצוא את זה שמתאים במיוחד לך.  לעיתים נכון לפנות לטיפול פרטני לקדם תהליכים אישיים, ולפעמים דווקא נכון לפנות לטיפול זוגי, משפחתי ו/או קבוצתי. השיקול תלוי בהעדפה אישית, בסוג הבעיה ובמידת שיתוף הפעולה מהסובבים.

 

3. What? – מה הטיפול המתאים לי?

השוק מציע מגוון של גישות ושיטות טיפול לבעיות שונות ולפעמים קשה שלא ללכת לאיבוד. באופן כללי ישנה הבחנה בין שתי גישות עיקריות – גישה דינאמית וגישה קוגניטיביות התנהגותית (CBT). הטיפולים משתנים בהתאם לבעיה עצמה, למטופל ולשיתוף הפעולה.

טיפול בגישה דינאמית- הטיפול שכולנו מכירים מסדרות טלוויזיה וסרטים ("בטיפול", "הסופרנוס")- באים, יושבים על ספה ומדברים. בעיקרון, הטיפול ישים דגש על אירועי עבר, מערכות יחסים בעבר ובהווה וכן בתהליכים נפשיים עמוקים. הטיפול בגישה זו יאפשר לכם לשפוך את הלב ולקבל תמיכה כל זמן שתצטרכו אותה.

טיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית (CBT)- הטיפול בגישה זו ממוקד יותר ואקטיבי. הוא יתמקד בזיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא מועילים ומזיקים וילמד איך להתמודד איתם ולשנות התנהגות ספציפית.

 

4. HOW- איך לבחור מטפל?

אחד הדברים החשובים הוא כימיה, וגם כאן חשובה הקשבה לפעימות הלב שלכם-  ממש כמו בעולם הדייטים (J). כימיה בין מטופל לאיש הטיפול נמצאה חשובה לבניית האמון, התהליך והתקדמותו לא פחות מאשר הטכניקה או הגישה.

בנוסף, חשוב לוודא שמדובר באיש טיפול שעבר הכשרה מתאימה ויש לו הכלים לעזור לך. כל שאלה לגבי הכשרתו וניסיונו בשלבי ההיכרות הראשוניים היא לגיטימית. לא להתבייש...

 

5. Where ? – לאיפה פונים לקבלת טיפול? (וכמה זה עולה לנו)

שתי האפשרויות הן פנייה לטיפול פרטי או ציבורי.  כך או כך מומלץ לנסות לקבל המלצה לפני על איש/אשת הטיפול המיועד/ת וכן על הגישה והמסגרת. העלויות של טיפול פרטי נעות בין 250- 600 ₪ לפגישה, ואילו העלויות של טיפול דרך מסגרות ציבוריות נעות בין טיפול בחינם לבין 250 ₪ לפגישה, בהתאם למסגרת ולנסיבות.

ניתן לפנות לטיפול דרך מסגרות ציבוריות באחת מהאפשרויות הבאות:

טיפול דרך קופות החולים: כל קופות החולים מציעות למבוטחים שלהם טיפול נפשי בעלות מסובסדת עם אנשי מקצועי שעובדים עימן בהסכם. לרוב נדרש לשם כך ביטוח משלים. העלות של הטיפול נע בין 100- 270 ₪ והוא כולל בממוצע כ-30 פגישות.

טיפול דרך אחת מהאוניברסיטאות – ברוב האוניברסיטאות מוצע טיפול מסובסד לסטודנטים (ולעיתים גם לקהילה) במחיר מסובסד כחלק מלימודי ההתמחות של סטודנטים לפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית לתארים מתקדמים.

טיפול דרך ארגונים מתמחים- ישנן מסגרות רבות שקמות לתת מענה ספציפי לסוגיות שונות כמו התמכרויות, פגיעה מינית, הפרעות אכילה, גירושים וכדומה. אם אתם יודעים מה הבעיה המציקה לכם- בחיפוש מהיר בגוגל ניתן למצוא את הארגונים, או לפנות אלינו לאתר.

 

 

*********

 

באתר עמותת סה"ר (סיוע והקשבה ברשת), תוכלו למצוא רשימות של ארגוני סיוע רבים ומגוונים.

נתקלתם בארגון שסייע לכם? נשמח לשמוע ולהנגיש אותו לאנשים נוספים.

מתקשים למצוא ארגון שיוכל לסייע לכם?מוזמנים לפנות אלינו וננסה לסייע לכם.

אפשר לדבר איתנו בצ'אט כל ערב (חוץ משישי) בין תשע לחצות או לשלוח מייל ל-sahar.help@gmail.com.

 

**********

 

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת