0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

7 טיפים קלים - איך להעביר צרבת?

מאיה נאור | הטיפ פורסם ב-22/05/19 בשעה 23:07

7 טיפים קלים - איך להעביר צרבת?

יש שסובלים ממנה באורח חד פעמי, ויש כאלו שאצלם היא דיירת קבע – ובכל מקרה זוהי תופעה מאד לא נעימה – הצרבת. "צרבת" הוא השם העממי להפרעת עיכול, שבה עולים מיצי קיבה חומציים במעלה הוושט, ויוצרים תחושה חזקה של צריבה בבית החזה ו/או בגרון. ההפרעה מלווה לעתים בשיהוקים, כאבים בחזה, בגרון או בבטן, צרידות ואי-נוחות. התופעה נגרמת בדרך כלל בשל ריפלוקס קיבתי-וושטי – הפרעה או ליקוי בפעולת השסתום שבין הקיבה לוושט.

אם הופיעה אצלכם לראשונה – חשוב למצוא דרכים איך להקל על הצרבת, באופן מיידי. אם זוהי תופעה חוזרת, ואתם סובלים ממנה תדירות, כדאי להכיר דרכים למנוע צרבת – באמצעות אימוץ הרגלי תזונה ואורחות חיים מתאימים, ולהיעזר במקרה הצורך בטיפול טבעי יעיל ומיטיב.

לפניכם, אם כן, מספר שיטות קלות ופשוטות שיפתרו את השאלה המעיקה - איך מעבירים צרבת במהירות?

 

1. צאו להליכה הליכה בת 15-20 דקות באוויר הצח היא פעילות גופנית מתונה ומומלצת. במקרה של הופעת צרבת, הליכה מסייעת לזרז תנועתיות במערכת העיכול, מובילה להתרוקנות הקיבה, וכך תורמת להפחתת תחושת הצריבה. ההמלצה הזו טובה לטווח הקצר, וניתן לאמץ אותה וללכת בדרך קבע – דבר שתורם לבריאות הכללית.

 

2. התלבשו בהתאם – בגדים הדוקים ולוחצים, ובמיוחד חגורות ומכנסיים בעלי סגירה לוחצת עלולים להגביר את הלחץ על הקיבה, ולגרום לאי נוחות ולעליית מיצי קיבה במעלה הוושט. אם אתם סובלים מצרבת – השתדלו ללבוש בגדים נינוחים ומשוחררים, ולהימנע מלחץ על הבטן.

 

3. הימנעו מצריכת אלכוהול וקפאין – מזון ומשקה שמכילים קפאין יוצרים חומציות גבוהה בקיבה, ועלולים להגביר את תחושת הצרבת. קפה נתפס כמעורר צרבת, מאחר ובדרך כלל שותים אותו חם ובלוויית חלב – החום עלול לגרום להפרעה בפעולת שריר הסוגר הוושטי, דבר שמוביל לעליית מיצי קיבה במעלה הוושט.  גם צריכת אלכוהול תורמת להופעת צרבת, מאחר והוא עלול לגרום לרפיון של שסתום הוושט. על כן, מומלץ להימנע מצריכת אלכוהול ומזונות המכילים קפאין, ובכללם: קפה, תה, קקאו, קולה ודומיהם.

 

4. שתו מים קרים – אם אתם מחפשים איך להעביר צרבת במהירות – שתו כוס מים קרים, ואפילו קרים מאד. כדאי להכין כוס עם מים עד חציה, למלא אותה בקוביות קרח, ולחכות שיימסו. לאחר מכן, ניתן ללגום מן הכוס בלגימות קטנות. המים הקרירים תורמים להתכווצות שריר הוושט ולהרגעת הריריות הפגועות.

 

5. אכלו כמה שקדים טריים – שקדים טבעיים, שאינם קלויים, אפויים או מומלחים, מסייעים לאזן את חומציות הקיבה ולהקל על צרבת. כשמופיעה צרבת, ניתן ללעוס 3-5 שקדים בתצורתם הטבעית, עדיף שקדים קלופים, בלעיסות ממושכות. על מנת לקלף את השקדים, כדאי להשרותם מספר שעות במי ברז קרים. מן השקדים הקלופים ניתן להכין גם חלב שקדים ביתי, ששתייתו מקלה גם היא על צרבת.

 

6. אכלו מלפפון – מלפפונים טריים הם בעלי איכות מקררת. אכילת מלפפון מסייעת להרגיע צרבת אקוטית, ומפיגה את החום בקיבה. ניתן גם להכין משקה ממלפפונים טריים, ולשתות אותו, ללא מלח.

 

7. סודה לשתיה ולימון – שתיית משקאות מוגזים עלולה להחריף צרבת, אך אבקה ביתית של סודה לשתיה עשויה דוקא להקל על צרבת באורח מיידי. מה עושים? סודה לשתיה משמשת כחומר סותר חומצה. מודדים חצי כפית של אבקת סודה לשתיה ומערבבים ברבע כוס מים, מוסיפים מעט מיץ לימון טרי, ושותים. זהו אינו פתרון שמתאים באורח קבע, אך ניתן להיעזר בהמלצה זו במצבים אקוטיים.

 

העצות וההמלצות שמופיעות כאן מתאימות כפתרונות מיידיים וקצרי טווח. אם אתם סובלים מצרבות חוזרות או מהפרעות עיכול, מומלץ לפנות לאבחון ולטיפול. הרפואה הסינית מציעה טיפול יעיל, שמסייע בהפחתת צרבת ותסמיניה, ומאפשר חזרה לאורח חיים בריא ונינוח.

 

מאיה נאור, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית במכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי שיבא - תל השומר, ומטפלת בילדים ומבוגרים בקליניקה פרטית בתל אביב.

 

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת