0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

5 טיפים להתמודדות עם התקף חרדה

איתמר פסקל | הטיפ פורסם ב-25/06/19 בשעה 11:40

5 טיפים להתמודדות עם התקף חרדה

סובלים מהתקפי חרדה ולא יודעים איך להתגבר עליהם? לפניכם טיפים מועילים להתמודדות עם תחושות חוסר האונים, חוסר השליטה, תחושות הפחד וסימפטומים גופניים שונים.

מהו בעצם התקף חרדה - ואיך לזהות אותו?

התקף חרדה, המוכר גם כהתקף פאניקה, הנו תחושה פנימית של פחד פתאומי בעוצמות גבוהות. החוויה אינה נעימה, בלשון המעטה. לתחושות הפחד וחוסר השליטה מתלווים תסמינים שונים כגון:

ההתמודדות עם התקף חרדה באופן עצמאי ללא עזרה מקצועית אינה קלה וההמלצה היא להיעזר בגורם מנוסה ומיומן שיוכל לסייע ולספק מענה נפשי מתאים וכלים מועילים להתמודדות.

חשוב לזכור כי במרבית המקרים התקף חרדה אינו חד פעמי ולכן יש לטפל לא רק בסימפטומים אלא גם בגורמים, ולשם כך מומלץ להיעזר באיש מקצוע, מטפל בעל נסיון בתחום שילווה אתכם בתהליך.

אולם אם חוויתם בפתאומיות התקף חרדה, תוכלו להיעזר בכמה טיפים להרגעה של התסמינים.

 

איך להתמודד עם התקף חרדה?


1. השתמשו בטכניקות הרגעה ותרגילי הרפייה

תרגול של נשימות עמוקות, טכניקת הרפיית שרירים, תרגלו דמיון מודרך. ניתן להגיע לאיש מקצוע ללמוד באופן מסודר את הטכניקות או ללמוד באמצעות סרטונים באינטרנט (נושאים אלו מאוד פופולריים).

 

2. נסו להאט את הקצב

בזמן התקף חרדה, כל המערכות נכנסות להילוך מואץ. הנשימה והדופק מואצים, הפעולות, המחשבות, כל התחושות הן מהירות מאד. לכן חשוב לנסות ולהאט את הקצב עד כמה שניתן: נסו להאט את קצב הנשימות, נשמעו עמוק ולאט. ספירה כטכניקת הרגעה עשויה לעזור, ספירה רגועה ומתונה עד 10 לדוגמה.

ניתן לשלב את הספירה עם תרגול נשימה, למשל: ספרו עד חמש כשאתם שואפים (דרך האף) ועד חמש כשאתם נושפים את האוויר החוצה (דרך הפה). נסו להאט גם את קצב המחשבות. מומלץ לשבת בנוחות ולחזור על תרגילי הנשימה במשך מספר דקות.

 

3. הסחת דעת

נסו למצוא דרך להסיח את הדעת מהמחשבות העוסקות בחרדה. לדוגמה בזמן התקף חרדה דמיינו אדם קרוב שאתם בוטחים בו, שיקר ללבכם. אם יש סביבכם אנשים, נסו לשוחח עימם ולהשיג תחושה של שליטה על המצב ושל רוגע.

 

4. דברו על ההתקף

כשאתם חווים התקף חרדה תנו מקום לתחושות שלכם. בטאו אותן. ספרו על תחושות המועקה בחזה, על הפחד הלא ברור ומה שאתם חווים. דיבור על התחושות ותיאור שלהן בקול רם עשויות להפחית את החרדה ולסייע להחזיר לעצמכם את השליטה.

 

5. מודעות פיזית בשילוב תרגול מיינדפולנס

נסו להתחבר חזרה לגוף כחלק מטכניקת הרגעה של המחשבה. לדוגמה: למתוח את הזרועות כלפי מעלה, כלפי מטה, נסו לגעת עם האצבעות ברגליים - המטרה היא לחוש את עצמך, פיזית, להתרכז בתחושות הגוף, וכך להוריד את רמת העיסוק המחשבתי בחרדה.

טיפים אלו הם בגדר "כדור ההרגעה", משכך הכאבים הראשוני למצבים של התקף חרדה, אולם כדי לשפר את איכות החיים ולהתמודד עם החרדה באופן יעיל יותר, חשוב לקבל טיפול מסודר עם מטפל מנוסה, כמו מטפל CBT, לטיפול ייעודי וממוקד בחרדות.

 

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני ומנהל מכון תל אביב לפסיכותרפיה, המציע מגוון טיפולים לסובלים מחרדות מסוגים שונים.

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה
  • בטעינה...