0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

10 טיפים לכתיבת צוואה

מערכת AskPeople | הטיפ פורסם ב-04/09/19 בשעה 10:53

10 טיפים לכתיבת צוואה

יש דברים שמעדיפים לדחות ולא לחשוב עליהם, אולם אם אתם רוצים לתכנן את העתיד של היקרים לכם, כדאי לערוך צוואה מבעוד מועד, ובכך לוודא שלא יהיו כל מחלוקות או הפתעות בבוא היום. אז איך תכתבו צוואה ומה כדאי לדעת לפני עריכתה?

לפניכם טיפים לכתיבת צוואה, עם הקפדה על מספר כללים מחייבים.

הידעתם ש...

חוק הירושה קובע כי כל אדם יכול לכתוב בביתו צוואה. לקביעה זו יש מספר כללים וצורת לעריכת צוואה, למשל צוואה בכתב יד, הנכתבת בבית, צוואה שמאושרת על ידי נוטריון, ואחרות.

כתיבת צוואה בבית, אפילו ללא נוכחות עדים מתאימה למי שלא רוצה לחלוק ולשתף בכוונותיו ובתוכן הצוואה. אולם חשוב להקפיד על מספר כללים, כדי שבבוא העת יהיה לה תוקף משפטי ולא יוכלו לבטל את הצוואה.

 

1. כתב יד קריא
צוואה בכתב יד היא כשמה, צוואה שנכתבה על ידי המצווה ובכתב ידו וזהו תנאי לתוקף הצוואה. אם כתב ידכם אינו קריא, יש סיכוי שהצוואה לא תתקבל. מאחר ומדובר בצוואה בכתב יד, היא לא יכולה להיות מודפסת, ואם בכל זאת בחרתם להדפיס אותה, היא כבר תהפוך להיות צוואה מודפסת הדורשת אישור של שני עדים בנוגע לתקפותה.

2. תאריך
בזמן כתיבת התאריך יש חשיבות לכתוב, בכתב יד, את התאריך. רצוי לכתוב אותו על גבי כל עמוד בצוואה.

3. חתימה
כלל נוסף בכתיבת צוואה לבד היא לוודא שהוא חתום, גם כן בכתב יד המצווה. כמו בתאריך, מומלץ שכל עמוד בצוואה יהיה חתום, ובמיוחד לצד כל תיקון, מחיקה, תוספת או שינוי בצוואה.

4. לשון ציווי
זהו עוד כלל בכתיבת צוואה, שצריכה להיכתב בלשון של ציווי, ולא בצורה של בקשה. למשל, יש לכתוב " אני מורה" או" אני מצווה" ולא "אני מבקש".

5. פרטי היורשים
על המצווה לכתוב בבירור את פרטי היורשים שאליהם מתכוונת הצוואה. הפרטים צריכים לכלול שם מלא של היורש/יורשים, מספר תעודת זהות, תאריך לידה, כתובת ומה מהות הקשר בין המוריש ליורש. המטרה היא לאפשר זיהוי מוחלט וודאי של היורשים.

6. פירוט הרכוש והנכסים
כל כותב הצוואה לפרט את כל הרכוש וכל הנכסים שכלולים בעזבון. אם מדובר בדירה, מומלץ לכתוב את הכתובת שלה, כולל מספר גוש וחלקה. בנוגע לחשבון בנק, על המצווה לכתוב את שם הבנק ומספר הסניף ומספר חשבון הבנק.

7. בלי תנאים
כלל חשוב נוסף הוא לא להתנות את קבלת הירושה בתנאים שהם לא חוקיים, לא מוסריים או נוגדים את תקנות הציבור, אחרת התנאי יבוטל ממילא והיורשים יקבלו את חלקם מבלי שיצטרכו לקיים את התנאי. למשל, תנאי כמו יורש שצריך להתגרש מאשתו כתנאי לקבלת הירושה לא יתקבל בבית המשפט, תנאי שעל יורש להמיר את דתו או לחזור בתשובה, וכמובן, כל תנאי שמהווה עבירה פלילית, לא יאושר על ידי בית המשפט.

8. פוליסות ביטוח, קרן פנסיה וקופות גמל
חסכונות כמו פנסיה, ביטוח וקופות גמל לא נכללים בעזבון. בחסכונות אלו רשום כבר מבעוד מועד שם המוטב במקרה של פטירת בעל החסכונות, וכך יהיה בבוא העת.

9. שמירת הצוואה
את הצוואה תוכלו להפקיד אצל רשם לענייני ירושה תמורת סכום סמלי. כמו כן תוכלו להפקיד אותה אצל כל אדם שאתם סומכים עליו, או בידי עורך דין.

10. תוכיחו שאתם כשרים לכתוב צוואה
כדי להמנע ממצב בו יטענו היורשים שאולי לא הייתם צלולים בעת כתיבת הצואה, הקדימו תרופה למכה וצרפו לצוואה אישור רפואי שמאשר שבמועד כתיבת הצוואה הייתם צלולים, כשירים לכתוב אותה ולא אולצתם, או לא הבנתם מה אתם עושים. מומלץ לקבל אישור מרופא המשפחה, או אפילו מרופא פסיכו גריאטרי.
 

לסיכום, כתיבת צוואה מראש מבטיחה שקט נפשי רב למצווה, שרוצה לחלק את רכושו לפי ראות עיניו ושאף אחד מיקיריו לא ישאר מקופח. את הצוואה ניתן כמובן להכין גם בנוכחות ובסיוע עורך דין, שיאשר את תקינותה, יבחן אותה ויכול גם לשמור אותה אצלו. עורך דין לענייני ירושה יכול גם לתת הדגשים חשובים נוספים, כדי שהצוואה תהיה חוקית, תקינה ולא ניתן יהיה לטעון כנגדה או לערער עליה.

 

 

 

 

 

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת