0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

5 טיפים לכתיבת תוכנית עסקית שתביא לתוצאות

GONOGO | הטיפ פורסם ב-18/08/20 בשעה 19:33

5 טיפים לכתיבת תוכנית עסקית שתביא לתוצאות

דווקא היום אולי יותר מתמיד, חשיבותה של תוכנית עסקית שתביא לשינוי או לפריצת דרך עסקית, עולה משמעותית.

 

האתגר העיקרי בכתיבת תוכנית עסקית אפקטיבית הוא לשמור מחד על גישה אובייקטיבית, שמרנית אשר אינה מייצרת מצגים אשר ברור שלא יוכלו להתקיים, אך מאידך לשמור על גישה אופטימית, יזמית, כזו שלא תסרס את היוזמה העסקית. חברת GONOGO מציגה 5 טיפים שיגדילו את הסיכויים לבניית תוכנית עסקית מוצלחת.

 

הכלל הראשון הנו, הבנה עמוקה של המודל העסקי שלנו.

מודל עסקי יכול להיות פשוט מאד, ובענפים מסוימים הוא אכן כזה. אבל הוא יכול להיות מורכב מאד בענפים אחרים, חדשים באופן יחסי, בהם נדרשת הבנה מעמיקה יותר של השוק, השחקנים הפועלים בו ומפת האינטרסים הכלכלית בין שחקנים אלו.

תוכנית עסקית טובה תהיה כזו אשר "מחזיקה" מודל עסקי יצירתי, מעניין, אשר מייצא מצב win win/. בבניית המודל העסקי חשוב מאד מה יוצא לשותפים שלנו לדרך; הספקים, המפיצים ולא רק מה יוצא לנו וללקוחות שלנו.

 

הכלל השני, הינו הערכה כמה שיותר מדויקת של ההון הנדרש לצורך הקמת הפעילות.

רבים מבעלי העסקים אינם יודעים לנתח בצורה נכונה ומדויקת את גובה ההשקעה. זו נגזרת לא רק מהשקעה "בברזלים" אלא גם בצרכי הון חוזר, אשר נותנים ביטוי לפער בתנאי התשלום בין לקוחות לספקים, מלאים, אם קיימים כאלה, ומשך הזמן עד להגעה לנקודת איזון חודשית ממוצעת break even point.

הערכת חסר בסכום הנדרש לחודשים ו/או לשנים הקרובות, יביא קרוב לוודאי לאובדן ההשקעה בכללותה ולסגירה מהירה של העסק. יש לדאוג תמיד לרצועת בטחון אשר תבטיח המשך פעילות גם כאשר התוכניות שלנו לא מתממשות בדיוק כמו שחשבנו.

 

הכלל השלישי הנו שמרנות.

שוב, האתגר הגדול בכתיבת תוכנית עסקית אפקטיבית הנו לשמור על היוזמה העסקית ולא לסרסה בגלל שמרנות יתר. יחד עם זאת שמרנות אומרת שיש לבנות תסריט במסגרתו ההכנסות יהיו נמוכות מהצפי הראשוני שלנו "ושיפלו" עלינו הוצאות לא צפויות במהלך חודשי הפעילות הראשונים.

בקרב אנשי עסקים וותיקים שגורה האמירה "פסימיסט הוא אופטימיסט עם ניסיון..."

 

הכלל הרביעי הנו יצירתיות.

אם לא תעשו משהו קצת אחרת, אין סיבה שתצליחו יותר מהמתחרים שלכם. אחרת בהצעת הערך ללקוחות שלכם, אחרת בשירות, אחרת במחיר, אחרת במודל העסקי. משהו שונה.

אין זה בהכרח אומר שעליכן להמציא את הגלגל, כי כמעט הכל כבר הומצא. אחרת אומר לעשות מה שאחרים כבר עושים הרבה מאד זמן, רק קצת יותר טוב.

 

הכלל החמישי הנו יסודיות.

"יהיה בסדר" זו ההגדרה הכי בעייתי לתחזית לטווח הקצר ו/או לטווח הארוך. במילים פשוטות יותר, אל תחפפו. אחת המחלות של "עסקים עם מחלות רקע" היא הגישה השטחית, הלא מעמיקה מספיק, זו שלא לוקחת בחשבון ניתוחי רגישות למשתנים קריטיים בפעילות העסקית.

גישה כזו תביא בוודאי לכישלון וודאי של היוזמה העסקית.

 

תכנית עסקית איננה מדע מדויק, אבל יש לזכור כי כל הערכה טובה יותר מ – 0 הערכה.

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת