0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

איך ומתי מותר לכרות עצים

מערכת AskPeople | הטיפ פורסם ב-03/11/21 בשעה 13:50

איך ומתי מותר לכרות עצים

 

תמונה:pxhere

 

חושבים לכרות עץ בעקבות בעיה שהתעוררה? כדאי שתדעו שבמדינת ישראל ישנו חוק שאוסר לכרות עצים למעט מקרים מאוד מוגדרים וגם זאת לאחר קבלת אישור. מעבר לכך, לא ניתן לכרות עצים סתם כך וכדי להוציא את הכריתה אל הפועל יש צורך להזמין איש מקצוע שהוסמך לכך. העניין נשמע פשוט בתחילה אך ככל שמתעמקים בו מגלים שהעניין אולי לא מורכב במיוחד אך בהחלט צריך להבין איך המנגנון פועל וכיצד לנהוג באופן הנכון כך שלא תסתבכו עם החוק או עם נותני שירותים מפוקפקים שיכולים לסכן אתכם ואת רכושכם.

מתכוננים לכרות עץ? בשורות הבאות נסביר לכם איך עושים את זה באופן הנכון ובראש שקט ואפילו ניתן לכן טיפים שיחסכו לכם זמן, כסף וכאב ראש.

 

ההגדרה של כריתת עצים


ההגדרה של כריתת עצים היא חיתוך של ענפים מרכזיים. רבים סבורים שכריתת עץ חייבת להיות מהשורש אך האמת היא שאפילו גיזום אגרסיבי שמוביל לחיתוך ענפים מרכזיים שקרובים אל הגזע של העץ עשוי להיחשב כריתה.

מיותר לציין שחשוב להבין את זה מפני שאם אתם רוצים לשמור על העץ באמצעות גיזום, הדבר האחרון שתרצו לעשות הוא לגזום אותו באופן גס שיהרוס אותו לחלוטין.

ההבנה של התהליך חיונית גם מהסיבה שכפי שנסביר בפסקה הבאה, כריתת עץ בניגוד לחוק עשויה להוביל לקנסות משמעותיים ומיותרים.

 

איסור כריתת עצים בישראל


איסור כריתת עצים בישראל מתייחס באופן גורף לכל העצים הבוגרים. כאן נעצור כדי להדגיש שהחוק מאגד את כל סוגי העצים בכל המקומות כך שאם אתם רוצים לכרות עץ בגינה משותפת של הבניין או אפילו בחצר הפרטית שלכם, ישנו איסור לעשות את זה.

כדי להיות ברורים, החוק מתייחס לעצים מכל הסוגים לרבות נוי ופרי ולא משנה היכן הם נמצאים, כל עוד הם עומדים בהגדרה של עצים מוגנים אסור לכם לכרות אותם.

מה התנאים שבגינם עץ הופך להיות מוגן? מאוד פשוט. הגובה שלו צריך להיות שני מטרים לפחות והיקף הגזע 30 סנטימטרים לפחות (כשבאזור לא מיושב החוק מחמיר עוד יותר וקובע שהיקף הגזע צריך להיות 20 סנטימטרים לפחות).

יש לכם עץ שאתם רוצים לכרות? אם הוא לא עומד בתנאים שמגדירים עצים בוגרים, אתם יכולים לדלג ישר לאופן הזמננת כורת עצים אך כל עוד הוא עומד בשני התנאים האלה אתם פשוט לא יכולים לכרות אותו בלי לקבל על כך אישור.

 

מתי אפשר לכרות עצים ואיך להוציא אישור בדרך הקלה?


הדרך היחידה שבה ניתן לכרות עץ בוגר היא להוציא אישור שמתיר לכם לעשות את זה.

האופן להוצאת ההיתר יכולה להיות פשוטה למדי אם יודעים כיצד לנהוג. באופן כללי ישנם שלושה שלבים בהוצאת האישור.

  1. תשלום אגרה באופן מקוון באתר הממשלתי. מדובר בתשלום של כמה עשרות שקלים שמשמש אתכם להגשת הבקשה. כל פניה בלי תשלום האגרה עשויה לגרום לעיכובים מיותרים ולכן כדאי להתחיל בתשלום.
  2. לאחר התשלום תוכלו לפנות אל המפקח על כריתת העצים באזור המגורים שלכם. תוכלו למצוא את פרטיו של פקיד היערות האזורי באתר הקרן הקיימת לישראל או פשוט לפנות לרשות המקומית שלכם ולשאול לפרטיו של פקיד היערות. מרבית העיריות מספקות פרטי התקשרות ברורים באתר האינטרנט שלהן.
  3. לאחר הגשת הבקשה, יגיע פקיד היערות בתוך 14 ימים אל מיקום העץ כדי לבחון את הבקשה ולהחליט אם לאשר אותה או לדחות אותה.

במקרה של דחיה תוכלו להגיש ערר או לפנות לפסקה האחרונה שמסבירה מדוע גיזום עץ מקצועי יכול להוות אלטרנטיבה מוצלחת במיוחד.

 

טיפים להזמנת כורת עצים מקצועי ומומלץ


בהנחה שהצלחתם לקבל אישור לכריתת עץ, תוכלו לעבור לשלב המעשי שהוא הכריתה עצמה. גם כאן חשוב להבין שלא מדובר בפעולה של מה בכך וכדי לכרות עץ באופן בטוח צריך להזמין בעל מקצוע שמוסמך לבצע את העבודה ויודע איך להתמודד עם הסכנות הרבות שמלוות אותה.

הזמנת כורת לא מוסמך יכולה להוביל לנזקים משמעותיים. הכריתה נעשית בגובה, בטיפוס או עם מנוף, ישנם ענפים גדולים שנופלים ויכולים לגרום לנזקים ולכן חשוב לנהל את המשימה במקצועיות.

האדם שמוסמך לעשות את זה הוא כורת עצים מקצועי שהוסמך לבצע את העבודות האלה ושבניגוד למי שאינו מוסמך, עבר השתלמויות וקורסים של משרד החקלאות ומשרד העבודה וערוך לכרות את העץ.

מומלץ לבדוק את בעל המקצוע ולוודא שיש לו רישיון שמוכיח על היותו מוסמך לעבודות כריתה. כמו כן מומלץ להגדיל ולהזמין כורת עם ביטוח מתאים.

למרות שהביטוח הוא לא משהו שבודקים בכל יום, מומלץ לוודא שהכורת מבוטח מפני שמעבר לכך שהעניין מעיד על המקצועיות שלו, הביטוח יכול להיות גלגל הצלה משמעותי במקרה שנגרם נזק במהלך הכריתה. זה יכול להיות ענף שנפל על הרכב של השכן וגרוע מכך - פגיעה פיזית.

 

למה לכרות כשאפשר לגזום?


הרבה אנשים חושבים על כריתת עץ כאפשרות מעשית בזמן שניתן לפתור בעיות רבות באמצעות גזיום מקצועי, ובמילים אחרות, למעט מקרים קיצוניים גיזום עץ יכול לפתור הרבה בעיות ובתנאי שהוא נעשה באופן המתבקש.

חושבים לכרות עץ רק בגלל שהוא מלכלך, חוסם את האור או מושך יונים או מזיקים כאלה ואחרים? גיזום יכול להיות הפיתרון שיושב עליכם בול!

בלי אישורים ועם היכולת להוציא אותו אל הפועל באופן מיידי עם מחיר שנמוך ב-50% ויותר, גיזום עצים מהווה אלטרנטיבה ראויה למרבית המקרים.

גם כאן ישנה חשיבות להזמנת גוזם מקצועי בעל רישיון וביטוח (למען הסר ספק, מי שמוסמך לכרות מוסמך גם לגזום וההיפך) מפני שמעבר לעניין הבטיחותי, חשוב להבין איך לגזום כל עץ ומתי לעשות את זה על מנת לקבל תוצאות משביעות רצון וכדי להימנע מפגיעה בעץ.

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת