0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

כמה הון עצמי צריך כיום למשכנתא?

מערכת AskPeople | הטיפ פורסם ב-26/06/22 בשעה 15:49

כמה הון עצמי צריך כיום למשכנתא?

תמונה: unsplash.com

 

הישראלים מסתערים על שוק הנדל"ן והביקוש לדירות שובר שיאים חדשים. אבל לפני שמתחילים בחיפושים - השאלה העיקרית שמעסיקה את רוכשי הדירות היא כמה כסף הם צריכים להביא בעצמם, מהכיס הפרטי שלהם - ההון העצמי.

סוגיית ההון העצמי היא החשובה ביותר בתהליך רכישת הדירה, כי בהתאם אליו, הבנק יקבע את גובה המשכנתא שתקבלו ממנו (או לא יאשר אותה בכלל) וגם את הריביות. על כך יכולה "לקום או ליפול" העסקה כולה.

דירה ראשונה או משפרי דיור

אם זו הדירה הראשונה שלכם, תידרשו להביא הון עצמי של 25% ממחיר הדירה. למשל, אם מחיר הדירה הוא מיליון ש"ח, תצטרכו להביא 250 אלף ש"ח בעצמכם.

אם כבר יש לכם דירה בבעלותכם, ואתם רוצים למכור אותה ולקנות דירה אחרת, כלומר - לשפר דיור - תצטרכו להביא 30% הון עצמי. למשל, אם מחיר הדירה הוא מיליון ש"ח, תצטרכו להביא 300 אלף ש"ח בעצמכם. בתשלומי המשכנתא החודשיים יש לקחת בחשבון גם הוצאות נוספות כגון ביטוח חיים למשכנתא, שיפוצים וכן הלאה.

בהקשר הזה, אם תעדיפו למכור את הדירה הקיימת ורק לאחר מכן לקנות דירה אחרת - כבר לא תיחשבו בעלי דירה - ולכן הדירה החדשה תיחשב "דירה ראשונה" (25% הון עצמי).

דירה להשקעה

ומה אם כבר יש לכם דירה ואתם רוצים לקנות דירה נוספת, להשקעה, מבלי למכור את הראשונה? במסגרת ניסיונות המדינה לעצור את העלייה במחירי הדירות ולהרחיק משקיעים משוק הנדל"ן, היא קבעה כי החלק של ההון העצמי, במקרה של רוכשי דירה שנייה, חייב לעמוד על 50% לפחות - פי שניים לעומת רוכשי דירה ראשונה.

כלומר, אם מחיר הדירה הוא מיליון ש"ח, תצטרכו להביא חצי מיליון ש"ח בעצמכם. בעבר, הייתה אפשרות לשעבד עד 50% מהדירה הראשונה כדי להשיג הון עצמי לרכישת הדירה השנייה.

כיום, המדינה אוסרת על כך והאופציה הזו כבר לא רלוונטית. עם זאת, אם יש לכם דירה בבעלותכם ללא משכנתא, תוכלו לקבל הלוואה על בסיס הדירה הקיימת בשיטת "משכנתא הפוכה" - ולנצל את הסכום לרכישת דירה שנייה.

גובה הריבית

כאמור, ההון העצמי משפיע גם על גובה הריבית. ככל שההון העצמי שהבאתם קטן יותר, והחלק של הבנק גדול יותר - הריבית תהיה גבוהה יותר. למשל, אם תביאו 25% מערך הדירה, תשלמו את הריבית הגבוהה ביותר. אם תוכלו להביא 40% מערך הדירה, תשלמו ריבית נמוכה יותר - וכן הלאה.

יש לציין כי מי שזכו בהגרלה של "מחיר למשתכן" יכולים לקבל תנאים ייחודיים שרוכשי דירות אחרים לא זכאים להם.

לסיכום, סוגיית ההון העצמי היא ללא ספק החשובה ביותר. ההון העצמי יקבע האם תוכלו לקבל משכנתא או לא, מה יהיה היקפה וכמה ריבית תצטרכו לשלם. זה יכול להשפיע על התוכניות שלכם בצורה דרמטית, ולכן בדיקה מוקדמת, התכוננות מראש והבנה של התרחישים השונים, היא קריטית, עוד לפני שמתחילים לחפש דירה.

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת