0 אנשים צפו, 0 כתבו תגובות, 0 דרגו את התגובות

ההבדלים בין הנדסת מכונות להנדסה אזרחית

מערכת AskPeople | הטיפ פורסם ב-31/07/22 בשעה 15:18

ההבדלים בין הנדסת מכונות להנדסה אזרחית

תמונה: freepik

 

יש לכם עניין במערכות ובבנייתן ולכן ברצונכם לגשת ללימודי הנדסה. אך התחום מתחלק לתחומי משנה וקשה לדעת באיזה מהם לבחור. כדי לסייע לכם, בואו נבחן את ההבדלים בין שני תחומי הנדסה מרכזיים הנדסת מכונות והנדסה אזרחית.

 

תחום ציבורי, תחום פרטי

הנדסה אזרחית היא שם אחר להנדסת בניין, אך אין לטעות ולחשוב שמדובר בבנייני מגורים בלבד. התחום זוכה לשם "הנדסה אזרחית" כיוון שבו מעצבים את החיים היום-יום האזרחיים שלנו: את מבני המגורים ומבני התעשייה, את הגשרים ואת נתיבי התחבורה, את הנמלים והביובים ועוד. לפיכך מהנדסים אזרחיים מעצבים את האופן שבו אנו חיים כחברה.

מהנדסי מכונות, לעומת זאת, אחראיים לפיתוח מכונות שמשמשות, לרוב, אנשים פרטיים או חברות פרטיות: מערכות מיזוג אוויר, מנועים, כלי רכב ותעופה, מערכות רובוטיות ועוד.

 

מה לומדים במסגרת התואר?

בשני סוגי התארים משלבים ידע תאורטי עם ידע מעשי. הנדסה אזרחית כוללת יסודות במתמטיקה, פיסיקה, כימיה, חומרי בנייה, מכניקת קרקע, סטטיסטיקה, תכנון קונסטרוקציה, הידרולוגיה, תורת המדידה ועוד. בתוך כך הסטודנטים יבלו זמן רב בעבודה מעשית ופתרון בעיות מעשיות כדי לתרגל חשיבה טכנית.

בהנדסת מכונות לומדים גם כן מתמטיקה, פיסיקה ומדעי חומרים, אך גם כל מה שקשור בטכנולוגיה עילית – מערכות אנרגיה, מכניקה חשמלית, מערכת משובצת מחשב וכיוצא בזה. גם סטודנטים להנדסת מכונות ידרשו לבצע התנסות מעשית כדי שיגיעו מוכנים לשוק העבודה.

 

התמחויות בתארי הנדסה

סטודנטים להנדסה אזרחית יכולים להתמחות בין היתר בהנדסת בנייני מגורים; הנדסת סביבה שבה עוסקים באיזון יחסי האדם וסביבתו, בקשר למשל למקורות מים או האזור הגאוגרפי שבו אנו חיים; הנדסת תחבורה/תעבורה שבה מתכננים דרכים, כבישים, מחלפים מסילות ברזל וכדומה.

סטודנטים להנדסת מכונות עומדים בפניו מגוון עצום של התמחויות ספציפיות: אחת השכיחות והמבוקשות ביותר היא תחום הכוח והחום, שקשורה בהפקת חשמל, מערכות חימום, שימוש באנרגיה סולארית, מיזוג וכדומה. ישנן התמחויות גם בחומרים פלסטיים, רכב, רובוטיקה, אנרגיות מתחדשות ועוד.

 

דלתות לשוק העבודה

בוגרי הנדסה אזרחית יכולים למצוא את עצמם בתפקידי ניהול ותכנון כאחד, בכל אחד מהתחומים שהוזכרו כאן: נדל"ן, חקלאות, משק מים, הנדסה סביבתית (ירוקה) ואף מערכות ביטחוניות. בוגרי הנדסת מכונות יוכלו להשתלב בכל התעשיות הדורשות מכונות – הייטק, תעשיית הרכב, תעשיית המזון, מערכות רפואיות, ועוד. יש להם גם אפשרות להשתלב בתעשייה הביטחונית בתור אזרח עובד צה"ל. בכל תחום שהוא המהנדס ייקח חלק בפיתוח מוצרים, משלבי התכנון ועד לבנייה.

 

סיכום

אם יש לכם חוש ציבורי מפותח ואתם רוצים לקחת חלק בעיצוב הסביבה האנושית, תוך הבנה במדעי הטבע ובמתמטיקה, נראה שהנדסה אזרחית היא התחום בשבילכם. אם אתם אנשים טכנולוגיים ורוצים לפתח את הטכנולוגיה שצורך האדם הפרטי, הפקולטה להנדסת מכונות קוראת לכם. אך שני התחומים כה מגוונים, שגם בתוכם תוכלו לבחור את הדרך הטובה ביותר לממש את עצמכם.

 

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף תגובה... גם מבלי להירשם!
אבל, אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
בהרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת תגובות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לתגובות שלך
מעקב אחר התגובות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת תגובות ותגובות

הוספת תגובה ללא הרשמה

טרם נכתבו תגובות. כתיבת תגובה כעת