שאלה 269563
 
הזמן
 
דווח
 
נהל
  0 אנשים צפו, 0 כתבו עצות, ו-0 דרגו את העצות.

סיימתי דוקטורט. מרגיש שלחיים שלי אין יותר משמעות, מה לעשות?

תומי בן 33 | כתב את השאלה ב-07/10/19 בשעה 16:27

הסיפור שלי הוא סיפור של כישלון בחיים. נשמע מצחיק שדוקטור לפיזיקת חלקיקים שעבדת בCERN אומר את זה? רק כי לא הייתם בנעליים שלי. סליחה מראש, זה יהיה חופר ומדכא.

עשיתי מאסטר בטכניון שסיימתי בגיל 29. ועשיתי רילוקיישן לג'ניבה לצורך דוקטורט. במשך 4 שנים עשיתי דוקטורנט בפיזיקת חלקיקים, כחלק ממחקר של צוות מאיץ החלקיקים הגדול (LHC). היו לי שני מאמרים, באיכות בינונית. בעיקר עשיתי סטטיסטיקה של מידע ומיון תוצאות. לא משהו כייפי במיוחד, אבל מצד שני עסקתי במה שרציתי באמת כל החיים: ניסיתי להבין את מהות החומר עצמו. משהו שריציתי להבין עוד מהילדות. ממה עשויה אבן? ממה עשויות המולקולות עצמם? וממה האטומים? וממה תת-החלקיקים של האטומים? וכן הלאה. זה היה נושא שמשך אותי תמיד.
רק מה? עם הזמן המשיכה פוחתת ואני ממשיך לעבוד כפועל שחור. קורא נתונים ומנתח אותם. תמיד המחנה שלי עזר לי למצוא מה בדיוק אני צריך לעשות ולא הצלחתי לפתח יוזמה ולהפוך לחוקר עצמאי כמו שמצפים מדוקטור. הגשתי מלא מכתבים לפסוט-דוקים בכל העולם ואישתו. לא קיבלו אותי בשום מקום. 67 סירובים או אי החזרת תשובה. המעבדה ממשיכה לי כרגע את החוזה לחודשיים עד שאתפנה. ואז: העולם גדול. או במילים יותר מציאותיות: אבטלה וגירוש לישראל אם לא אמצא עבודה תוך שלושה חודשים.
אם אמצא עבודה בחו"ל או בארץ החיים לא ישתפרו. להפיך. השכר לדוקטור בוגר מדעים הוא כ-8500 יורו לחודש ברוטו. נשמע הרבה. אבל הנפש שלי תהיה ריקה. איבדתי את מטרת החיים שלי: לחקור את המציאות. בנקים שוויצרים שוכרים את שירותי הדוקטורים עם ניסיון בעיבוד נתונים לצורך כלכלי בלבד: לא מעניין אותם מחקר. מעניין אותם תחזית לשוק ההון, הערכת סיכונים ובסופו של יום - כמה כסף הם יקבלו מהלקוחות.
אני יודע שאתם בטח אומרים שעם שכר של 25 אלף ברוטו אתם תהיו מלכים. אבל... אפילו אין לי מה לעשות עם הכסף אם אין לי מטרה בחיים. התעשייה הזאת בקושי משאירה לך זמן: אתה עובד כמו חמור כל יום, חוזר עייף וכל מה שנשאר לך זה ליפול על המיטה ולישון. אני לא נמלה שיכולה לחיות בלי מטרה ורק לבצע פעולות פיזיות שגרתיות כל יום ויומו. לא להיפגע, אבל חיים של מרדף אחרי כסף וחיי שגרה של עבודה-בית-עבודה-בית כשבעבודה אתה תמיד עושה את אותו הדבר היא סוף החיים מבחינתי. זה אומר שאין לי לאן להתקדם. אין לי שום סיבה טובה להמשיך לחיות.

כמוכן, לסוף אני אשאיר את החיים הפרטיים שלי: גם בטכניון וגם בג'ניבה לא הצלחתי למצוא אישה מתאימה. בטכניון היה תירוץ טוב שאין בחורות בפיזיקה (אם לוקחים בחשבון רק את הפנויות, שפויות וחילוניות מהמגזר היהודי מקבלים שתיים כאלה. אחת מהן בקטע של בנות). בשווייץ הייתי כבר גבר פג תוקף, ללא ניסיון וללא יכולות בנושא. אחרי כשנה הבנתי שאין לי אפשרות לסדר את החיים הפרטיים שלי ואני אשאר לבד. הייתי מבואס בהתחלה אבל השלמתי( ב-90% ככה. עדיין איפשהו בתת-מודע יושבת תקווה לנס).
ככה שלחסוך כסף לצורך ילדים ומשפחה זה מיותר עבורי. את הכסף אני לא אקח לקבר ולא אמסור ליורשים.

לסיכום, לחיות מ-25 אלף לחודש בלי עתיד, בלי תקווה, בלי שמחה זה לא בדיוק חלום. איך למצוא מטרה חדשה בחיים? הדרך פשוט נקטעה לי.

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף עצה... גם מבלי להירשם!
אבל אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
ההרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת עצות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לעצות שלך
מעקב אחר העצות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת עצות ותגובות

הוספת עצה ללא הרשמה

עצות הגולשים (19) כיצד להציג? מהאהודות מהפחות אהודות מהחדשות

  • בטעינה...

עוד ממדור "עבודה וקריירה"

חדשות במדור
אקראיות במדור

השאלות הנצפות היום במדור

היום
השבוע
החודש

עכשיו ב-AskPeople

עוררו עניין
חדשות

-->