שאלה 323594
  מצורף שיר רקע
 
הזמן
 
דווח
 
נהל
  0 אנשים צפו, 0 כתבו עצות, ו-0 דרגו את העצות.

תסמונת האדם הנחמד - ואיך היא הוטמעה לי בתת המודע

UnderConstruction בן 25 | כתב את השאלה ב-12/04/21 בשעה 13:27

היי, לאחרונה עברתי פרידה ממישהי ממש יפה, ממש רציתי שזה יתפתח למשהו רציני ובסוף זה נגמר תוך שלושה חודשים. חשבתי עם עצמי על הטעויות שעשיתי במהלך הזמן הזה וכולן הצביעו לי על בעיה אחת שיש לי, אני לוקה בתסמונת האדם הנחמד (The Nice Guy Syndrome).

מה זה תסמונת האדם הנחמד ? ברמת העיקרון זה אומר:

1) חוסר כנות - לטייח את הטעויות שלי, להגיד מה שאחרים רוצים לשמוע גם אם זה שקר בגלל שאני תמיד מנסה תמיד לקבל אישורים מאחרים.
2) חשאי - בגלל שאני כל כך מונע מלקבל אישורים מהסביבה - אני אסתיר את כל מה שאני מאמין שיפגע באחר בצורה כזאת או אחרת. כדי להמנע מעימותים.
3) מניפולטיבי - קשה לי לתת עדיפות לצרכים שלי, וקשה לי לבקש את מה שאני רוצה בצורה ישירה וברורה, דבר שיוצר רושם של בן אדם חסר אונים. לכן לרוב אני משתמש במניפולציות כדי לבקש את מה שאני צריך.
4) לתת כדי לקבל - למרות שאני נחשב אדם נדיב, תמיד יש איזשהו מניע תת-הכרתי שמניע אותי לתת, לדוגמה לתת למישהו כדי שיפסיק לכעוס עליי וכו'..
5) קושי בלהציב גבולות - קשה לי להגיד "לא" לאחרים.

או בקיצור, לאנשים עם התסמונת הזאת יש אמונה בתת-מודע שאומרת:
"אם אני אסתיר את הפגמים שלי ואהיה מה שאחרים רוצים שאהיה, אני אהיה אהוב, אשיג את הצרכים שלי ואחיה חיים נטולי בעיות."

הסיבה היחידה של אדם להאמין בדבר הזה, זה בגלל שהוא לא מרגיש בטוח או מקובל בכדי להיות מי שהוא באמת - כלומר תת המודע שלו משדר לו שבעצם להיות מי שהוא באמת זה דבר רע או דבר מסוכן.

למה האמונה הזו הושרשה לי בתוך תת-המודע? כל מיני אירועים בילדות:

1) גדלתי במצב כלכלי לא משהו כאשר כל שאר החברים שלי היו עשירים, אז תמיד הרגשתי נחות מהם, פחות טוב, מהילדות. כולם גרו בוילות ענקיות ורק אני גרתי בשכונה עם בניינים ישנים, אז תמיד דאגתי להסתיר את זה כדי שלא יצחקו עליי או יעליבו אותי בהקשר הזה. תמיד כשחברים באו אליי זה היה בושה, והתגובה שלהם בתור ילדים היא מוגזמת.

2) אני שייך לזרם מסוים ביהדות זה כמו סוג מסוים של יהודים, אבל הם יהודים לכל דבר ועניין. אבל עדיין ההורים שלי חינכו אותי לא להגיד את זה בחיים, דבר שחיזק את האמונה כי משהו בי פגום ודפוק ואני צריך להתבייש במי שאני, מה שאני.

3) אבא שלי - אבא שלי היה שתלטן, עצבני והתייחס לכל בני המשפחה בצורה אגרסיבית ורעה, הרבה ריבים, הרבה צעקות הרבה בכי, הוא תמיד שידר כאילו הכל חייב ללכת בדרך שלו, וכל סטייה הכי קטנה מהמצופה זה היה נגמר רע. הוא השפיל אותי הרבה מאוד פעמים בחיים שלי. אם זה בצעקות, בעונשים, ואפילו במקרים קיצוניים במכות. עד לרמה שהרגשתי בילדות כמו אפס, ושלהיות אני זה דבר רע.

עד היום הדחקתי את כל זה הדברים האלה מהילדות שלי והתעסקי בעצמי, והיום אני מפרנס את עצמי בכבוד באופן עצמאי, ויש לי סטטוס גבוה בזכות זה שהשקעתי בעצמי, אבל עדיין אותה הפרדיגמה נתקעה לי בראש והורסת לי מערכות יחסים.

אני כותב את זה לא כדי להאשים את המשפחה שלי או את הילדות שלי. אלא כדי לציין בדיוק מה הדברים שהפכו אותי לבחור "נחמד", בשביל להחליף את את המסרים שקיבלתי בתור ילד, זה שאני פגום ורע - למסרים מדויקים וטובים יותר שיעזרו לי לעשות את השינוי המיוחד - להיות אדם שמקבל את עצמו כמו שהוא, שלומד מהטעויות של עצמו, שלא מחפש אישורים מהחברה, לשים את הצרכים שלי במקום הראשון, להלחם בפחדים שלי, לפתח יושרה וכנות עם אחרים, ללמוד לשים גבולות, לבטא את הרגשות שלי, להתמודד עם בעיות בצורה ישירה ולהיות שלם עם מי שאני ומאיפה שבאתי.

איך לדעתכם אני יכול לעשות את המעבר הזה?
אשמח להודעות תמיכה.

תודה :)

אצלנו, כל אחד יכול להוסיף עצה... גם מבלי להירשם!
אבל אנו ממליצים לך להירשם למערכת המייעצים
ההרשמה קצרה וללא שום תשלום.

אז, בשביל מה להירשם?

כתיבת עצות בקלות ובמהירות
מעקב אחר הדירוגים שהתקבלו לעצות שלך
מעקב אחר העצות שכתבת והתגובות שהתקבלו
ניהול התראות חכמות לתכנים שכתבת ושתרצה לעקוב אחריהם
ללא צורך בכתיבת פרטייך האישיים בהוספת עצות ותגובות

הוספת עצה ללא הרשמה

עצות הגולשים (9) כיצד להציג? מהאהודות מהפחות אהודות מהחדשות

  • בטעינה...

עוד ממדור "מה שעובר עליי"

חדשות במדור
אקראיות במדור

השאלות הנצפות היום במדור

היום
השבוע
החודש

עכשיו ב-AskPeople

עוררו עניין
חדשות

-->